Gootika

12.-16. sajand. Sai alguse Prantsusmaalt 1144.a. Gootika aeg oli rahutu. Levis Itaalias, Inglismaal, Prantsusmaal, Saksamaal ja esimese suurema stiilina ka Eestisse.

Kirikud: teravkaared, põhiplaan: 3 löövi, seinad õhukesed, tugipiidad, kaunistatud, pikad ja peenikesed tornid, seinad pole kandvad, suured aknad, vitraaž, ebamaine valgus ja õhk, roosaken, kuningate lööv, perspektiivportaal. Nurgad ja tipud teravad.
Canterbury katedraal Inglismaal
http://www.drttours.co.uk/Pages/CanterburyCathedral.html

Itaalia, Florence katedraali fassaad

Saksamaal (1248-1520), Kölni toomkirik e. katedraal, 45m võlvideni
Exeter Cathedral Inglismaal
Tomb of Bshop Oldham in Exeter Cathedral
Orvieto katedraal Itaalias (1290-1591)
http://www.wondermondo.com/Countries/E/IT/Umbria/OrvietoCathedral.htm
Viimane katedraal on ikka imeilus, sest on kaunistatud nii paljude piltide (kuldsed mosaiigid) ja nikerdustega juba ainuüksi fassaadil. Imeline! Just seepärast gooti stiil mulle niiväga meeldibki, et on nähtud palju vaeva ja tulemus on suurepärane.
Vaadake kindlasti seda pilti suuremalt, super töö! Nii palju ilusaid detaile.
Orvieto katedraali fassaad, roosaken.
 Prantusmaal on kindlasti kõige tuntum gooti stiilis kirik Notre Dame e. Jumalaema kirik.
Notre Dame kirik Pariisis (1163-1345)
Notre Dame kiriku fassaad, samuti kõik olemas mis vaja:
roosaken, kõrged, peenikesed detailid jms.
Tallinna Oleviste kirik
Eestis on gootika levinud, kuid selliseid uhkeid kirikuid nagu mujal maailmas siit ei leia. Eestis gooti stiilis kirikud: Tartu Jaanikirik ja Toomkirik, Tallinna Toomkirik ja Niguliste kirik, Kuressaare linnus, Järva-Jaani kirik, Pöide kirik Saaremaal.

Gooti ajastu perioodid:
  • varagootika
  • kõrggootika
  • hilisgootika
Riided: vill, linane, siid, puuvill, karusnahk, mantlid, särgid, püksid, keebid. 14.saj. sai alguse meeste pintsak, rätsepatöö, seega riided olid väga kallid. Tikandid, loomamuster. Mehed kandsid ka nugise- ja sooblinahku. Sokid, põlvikud põlvedeni naistel, varrukad pikemad, et soe oleks. Taimornamendid, komlnurkne keep. Mehed kandsid ka retuuse, sääred olid eraldi, nahktallaga. Vöö oli väga olulisel kohal.
http://fashionhistory.zeesonlinespace.net/gothic.html

http://fashionhistory.zeesonlinespace.net/gothic.html
http://fashionhistory.zeesonlinespace.net/gothic.html
Ehted: sõrmused, prossid, sõled, vööd, peakaunistused, kuld, pärlid, funktsionaalsed, kroon, religioossed sümbolid, pitsatsõrmus. Ehete asemel tehti riietele tikandeid.

Juuksed: abielunaisel loor peas, pealaelt lahku kammitud, palmitsetud, ülipikad juuksed (surnutelt võeti juukseid), pleegitati.

Meik: vähe, kahvatu jume, laup kõrge, kasutati pliid (hiljem surid). Päeval võeti pikki kuume vanne, kuid seda said lubada vaid rikkamad, sest see oli kallis. Hiljem tuli parfüüm, et halvast lõhnast vabaneda.

Maalikunst: kasutati vitraaži või tahvelmaale, sest kuna gooti kirkutes olid suured aknad, siis ei jäänud ruumi maalidele. Kui Itaalias gooti stiil ära kadus, siis hakati taas maalima, seekord siis freskotehnikas (värvid kanti värskelt krohvitud seinale).
Bernt Notke- Surmatants (altarimaal Tallinna Niguliste kirikus)
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bernt_Notke_Danse_Macabre.jpg
Tallinna Niguliste kirikus /tiibaltar/ Hermen Rode (1478-1481)
Olulisemad maalikunstnikud: Giotto (Itaalia), vennad Limbourgid (Prantsusmaa), Bernt Notke

Skulptuur: kirikute välisseintel, eriti läänepoolsel fassaadil. Kujutati pühakuid ja piiblistseene. Iseloomulikuks jooneks on figuuride eraldatud teineteisest.
Saint Reparata monument Florence katedraalis Itaalias
http://en.wikipedia.org/wiki/Florence_Cathedral

No comments:

Post a Comment